Jak starzeć się wolniej?

Niestety, nie jesteśmy w stanie zatrzymać czasu i zapobiec starzeniu się własnego organizmu. Mamy jednak pewien wpływ na to, jakie będzie tempo tych przemian. Odpowiedni styl sprawia, że organizm starzeje się wolniej.

Bardzo ważna jest aktywność fizyczna, dzięki której można zachować dobrą formę do późnej starości. Jeżeli ktoś spędził większą część życia na kanapie, a sport oglądał tylko w telewizji, to trudno oczekiwać, że na starość będzie cieszyć się dobrą kondycją. Aktywność musi być regularna. Nie wystarczy raz w miesiącu pójść na basen, żeby móc nazywać się człowiekiem prowadzącym aktywny tryb życia.

Na tempo starzenia się wpływa również sposób odżywiania. Jedzenie dużych ilości fast foodów i słodyczy sprawia przyjemność, ale prędzej czy później odbije się negatywnie na naszym zdrowiu. Dieta musi pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze. Warto wzbogacić ją pewnymi suplementami. Na szczególną uwagę zasługuje koenzym Q10, którego ilość w organizmie człowieka zmniejsza się wraz z wiekiem. Istotne znaczenie mają także suplementy zawierające witaminy i minerały potrzebne skórze, takie jaki witaminy A, C i E oraz cynk. Oczywiście, warto także zrezygnować z papierosów i ograniczyć alkohol.

boy-20233_640

Na koniec należy wspomnieć o stresie, który ma negatywny wpływ na nasz organizm. Jeżeli często odczuwamy napięcie nerwowe, to warto wypróbować na przykład ćwiczenia relaksacyjne. Konieczny jest także zdrowy, odpowiednio długi sen. Na sen trzeba przeznaczyć dziennie przynajmniej 6 godzin.