Jak dbać o zdrowie psychiczne?
9

A A A

Zdrowie większości ludziom kojarzy się zapewne z unikaniem chorób, dobrym stanem fizycznym, brakiem bólu, wszelkich dolegliwości, gorączki, kaszlu i tym podobne. Czasami zapominamy jednak, że na to ogólne zdrowie mają wpływ przeróżne elementy, jak na przykład nasza psychika. Od tego zależy nasze samopoczucie i to, w jaki sposób przeżywamy każdy kolejny dzień. Nie wolno więc bagatelizować tematu zdrowia psychicznego.Co jednak możemy zrobić, aby być zawsze w dobrej kondycji i nie narażać się na żadne problemy?

Stres jest zabójczy

Przede wszystkim nie powinniśmy fundować sobie zbyt dużej ilości stresu. Jest on zabójczy dla całego naszego ciała, a przede wszystkim dla umysłu. Starajmy się go minimalizować w miarę możliwości. Warto ustalić na przykład konkretny dzień w tygodniu, w którym odpoczniemy przez godzinę i uwolnimy się w tym czasie od wszelkich zmartwień.

Kolejną ważną kwestią jest ogólny odpoczynek. Żyjemy w czasach, w których na porządku dziennym jest pogoń za pracą. Wiele osób spędza w niej cały swój dzień, nie mając nawet chwili na inne obowiązki. Nie wolno dopuszczać do sytuacji, w której zabraknie nam czasu na rozwijanie pasji, swoich zainteresowań i zwyczajny odpoczynek.

Jak radzić sobie ze stresem? Zobacz:

Zachowaj zdrową dietę

Na odpowiednie zdrowie psychiczne może mieć wpływ również dieta. Jeżeli odżywiamy się zdrowo i nie spożywamy zbyt dużej ilości, tłustych, ciężkostrawnych pokarmów, czujemy się znacznie lepiej. Dodatkowo istotną kwestią jest także sport lub jakakolwiek aktywność fizyczna. Nawet poranne ćwiczenia w zaciszu domowym potrafią zdziałać cuda. Nie trzeba zapisywać się od razu na aerobik, czy siłownię, chociaż oczywiście są to równie dobre metody, nie tylko na pozbycie się zbędnych kilogramów, ale poprawę swojego nastroju.

Psycholog to nic złego

Zapominamy również często o tym, że nie zawsze jesteśmy w stanie poradzić sobie z własnymi problemami. Jeżeli jest obok nas ktoś bliski, komu możemy się zwierzyć, czasami to znacznie pomaga. Nie wszystkim jednak odpowiada taka forma terapii. Wówczas istnieje druga możliwość, mianowicie wizyta u psychologa. Nie bójmy się specjalistów. W dzisiejszych czasach nie pokutuje już mit, że zgłaszają się do nich Ci, którzy mają poważne problemy psychiczne. Psycholog to osoba, które może nam pomóc w nawet najdrobniejszych załamaniach czy nerwicy, a te przecież zdarzają się większości naszego społeczeństwa.

Nie należy więc zaniedbywać zdrowia psychicznego, ponieważ nasza głowa jest tak samo ważną częścią ciała, jak plecy, ręce, brzuch czy nogi. To dzięki niej jesteśmy w stanie na co dzień egzystować i cieszyć się nawet z najdrobniejszych rzeczy.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
  1. Re: Jak dbać o zdrowie psychiczne? Marta Piasecka

    Czy stres może być przyczyną wysokiego ciśnienia u 19 latka? CIŚNIENIE 170/90

    Odpowiedz

  2. Re: Jak dbać o zdrowie psychiczne? natalia

    Czy stres może być przyczyną chorób skóry? Od roku zmagam się ze zmianami na ciele. leki nie pomagają.

    Odpowiedz