Jak poprawić pamięć i koncentrację?

Nie ulega wątpliwości, że dobra pamięć i koncentracja są potrzebne każdemu człowiekowi, jednak odgrywają szczególną rolę w przypadku osób uczących się lub wykonujących pracę umysłową. Niestety, pod wpływem różnych czynników może dojść do osłabienia pamięci i koncentracji. Warto zatem poszukać sposobów na przeciwdziałanie takim problemom.

Za problemy z pamięcią i brak koncentracji odpowiada między innymi rozdrażnienie. Nie zawsze możliwe jest wyeliminowanie przyczyny stresu, dlatego warto postarać się ograniczyć jego skutki, na przykład poprzez ćwiczenia relaksacyjne. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na ćwiczenia, które służą poprawie pamięci. Taką możliwość dają między innymi rozmaite gry, także komputerowe. Zdarza się, że przyczyną problemów jest przemęczenie. Należy zatem zapewnić sobie dobry wypoczynek, a zwłaszcza zadbać o swój sen. Na uwagę zasługują również suplementy wspomagające pamięć oraz koncentrację. Takie preparaty zawierają składniki odżywcze, które mają istotny wpływ na sprawność umysłową. W suplementach znajdują się między innymi l-karnityna, która nasila syntezę neurotransmiterów, wyciąg z dziurawca, zwiększającego stężenie serotoniny oraz miłorząb japoński, który usprawnia krążenie mózgowe.

space-1106759_640

Oczywiście, suplementacja stanowi wyłącznie uzupełnienie diety i nigdy nie zastąpi prawidłowego odżywiania. Należy zatem zadbać o to, żeby w codziennym jadłospisie nie zabrakło produktów zawierających składniki odżywcze, które są bardzo ważne dla naszej pamięci oraz koncentracji.