Jak zapobiec nadciśnieniu?

Nadciśnienie tętnicze jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Niewłaściwie leczone może doprowadzić do niekorzystnych zmian w organizmie i stać się przyczyną poważnych schorzeń. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów na to, żeby obniżyć ciśnienie.

Osobom, które mają problem z nadciśnieniem, można polecić między innymi długie spacery. Półgodzinny spacer kilka razy w tygodniu sprawi, że serce będzie bardziej efektywnie zużywać tlen. Oczywiście, należy zachować ostrożność w trakcie upalnych letnich dni, ponieważ wysoka temperatura sprzyja wzrostowi ciśnienia.

Kolejny sposób na obniżenie ciśnienia to potas. Codziennie należy dostarczyć swojemu organizmowi od 2 do 4 gram tego pierwiastka. Znajdziemy go między innymi w pomidorach, ziemniakach, bananach, suszonych śliwkach i fasoli.

Ryzyko nadciśnienia można ograniczyć dzięki zmniejszeniu spożycia soli. Dzienna dawka powinna być nie większa niż pół łyżeczki, czyli około 1,2 grama. Sól można zastąpić innymi przyprawami, na przykład ziołami takimi jak bazylia i oregano.

basil-932079_640

Osoby z nadciśnieniem powinny zwrócić uwagę także na suplementy diety obniżające ciśnienie. Takie preparaty zawierają między innymi wyciągi roślinne, na przykład ekstrakt z głogu. W suplementach znajdziemy też kwasy tłuszczowe omega 3 oraz beta-karoten i cynk.

Jeżeli pomimo właściwej diety, zdrowego trybu życia i suplementacji ciśnienie pozostaje zbyt wysokie, to konieczne jest rozpoczęcie leczenia pod kontrolą lekarza. To jedyny sposób na to, aby uniknąć niebezpiecznych skutków tego schorzenia.