Suplementacja witamin i minerałów

Opinie na temat tego, czy warto stosować suplementy witaminowo-mineralne są różne. Niektórzy twierdzą, że takie preparaty są niepotrzebne, jeżeli stosuje się zdrową, starannie zbilansowaną dietę. Inni natomiast uważają, że stosowanie suplementów to bardzo dobry sposób na uniknięcie szkodliwych dla zdrowia niedoborów witamin i minerałów. W tym przypadku można uznać, że prawda leży pośrodku.

Nie ulega wątpliwości, że wszystkie składniki odżywcze powinny być dostarczane przede wszystkim wraz z pożywieniem. Niestety, ułożenie idealnego jadłospisu jest trudne. Trzeba posiadać obszerną wiedzę, aby zaplanować dietę, która w pełni pokryje zapotrzebowanie organizmu na wszystkie składniki odżywcze. Oprócz tego konieczne jest nieustanne przestrzeganie ustalonej diety. Niedobory witamin i składników mineralnych diagnozowane są dosyć często, zwłaszcza wśród osób, które są szczególnie narażone na takie problemy. W przypadku witaminy D niedobory pojawiają się głównie jesienią i zimą, dlatego w tym okresie wielu lekarzy zaleca przyjmowanie suplementów. Ryzyko niedoborów wzrasta na przykład u osób starszych, dlatego dostępne są nawet kompleksy witamin i minerałów, opracowanych właśnie z myślą o seniorach.

man-1284515_640

Przyjmowanie suplementów diety zawierających witaminy i składniki mineralne to dobre rozwiązanie, zwłaszcza w okresie, kiedy nie mamy pewności, że stosowana przez nas dieta w pełni pokrywa zapotrzebowanie na te składniki odżywcze. Nie oznacza to jednak, że zastąpią one zdrową dietę.